Zdravá strava nemusí být nuda!
Zdravá strava je základem každého pevného zdraví. Pokud nechcete mít v padesáti zhuntované tělo, chtě nechtě se o něj musíte starat. V ideálním případě byste neměli kouřit, pít, užívat ani žádné jiné drogy, pít dostatek tekutin, sportovat a zdravě se stavovat.
Největší položka ve vašem jídelníčku by měla být zelenina (jak hlávková, tak kořenová), maso a luštěniny. Nicméně pokud si myslíte, že zdravá strava je nuda a nechutná dobře, vyvedeme vás z omylu! Klasické smažené hranolky z brambor můžete vyměnit za cuketové nebo mrkvové. Místo smažených řízků, si udělejte poctivý steak. Krémové polévky zase za poctivé vývary. Zkrátka zdravých receptů je nespočet, určitě tedy stojí za to, si nějaký vyzkoušet!
Dnes vám přinášíme výborný a jednoduchý recept z mungo fazolí, který vám dodá spoustu energie, vlákniny a dalších tělu prospěšných látek.
Budete potřebovat:
- 50 g mungo fazolí
- jednu větší cibuli
- klobásu s co největším podílem masa
- sůl
- pepř
- sádlo
V prvním kroku si dáme do vody namočit mungo fazole. Pečlivě je přetřídíme od nečistot a necháme ponořené alespoň 4 hodiny (ideálně přes noc).
Jakmile fazole nabobtnají, slijeme je a dáme do hrnce novou čistou vodu (díky tomuto fíglu nebudou luštěniny nadýmat ani působit jiné zažívají problémy) a necháme luštěniny vařit.
Na pánvi si rozpustíme sádlo. Mezi tím co se sádlo bude rozehřívat, si oloupeme a nadrobno nakrájíme cibuli. Poté ji přidáme na rozehřátou pánev a chvíli necháme restovat.
V mezičase si nakrájím klobásu na drobné čtverečky. Takto nakrájenou uzeninu přihodíme na pánev a necháme cibulku zcela zezlátnout a klobásku opéct. Poté pánev odstavíme.
Jakmile budou fazole měkké a dostatečně uvařené, přidáme je k cibuli a klobáse. Tuto směs už jen pořádně osolíme, opepříme a můžeme podávat.
Mungo fazole uvařené na tento způsob výborně chutnají s topinkou s trochou česneku.