Podle čeho se rozhodnout při volbě venkovní markýzy
Déšť anebo mrholení
Při rozhodovacím procesu, jakou venkovní markýzu zvolit, byste se měli řídit jednoduchým, ale naprosto podstatným pravidlem: Bude vás chránit nejen před sluncem, ale i před deštěm? Anebo to bude jen sluneční clona, která odolá případnému lehkému mrholení, a za deště bude zatažena?
Proč je právě déšť rozhodujícím faktorem?
Roztažená plachta podél celé konstrukce, která má průměrný rozměr, řekněme 5 x 3 metry, se během několika desítek minut naplní vodou. Pouhý centimetr vody na této ploše znamená zátěž na celou konstrukci zhruba 150 kg. A u dvojnásobné tloušťky vodního sloupce počítejte se třemi metráky, které působí statickou silou i mnoho hodin.
Právě z tohoto důvodu se jako ochrana před deštěm volí pouze markýza pergolová, tzv. mediterán. Má pouze velmi mírný sklon a především robustní konstrukci odolnou jak proti větru, tak i působení tlaku vodního sloupce. Kotví se částečně na domovní zeď a zčásti je podepřena kovovými nebo dřevěnými nosníky.
U zastřešení ve formě ochrany proti slunci se hodí výsuvné markýzy. Zvládnou zachytit UV záření a zároveň odolají i drobnému dešti. Jejich předností je samočisticí schopnost a odolnost proti plísním. Materiály jsou většinou stálobarevné a zachovají si svůj dekor mnoho let.
Nešetřete na rozměrech
Můžete se někdy setkat s nepříliš ideálním řešením u některých zahradních restaurací a venkovních posezení, kdy jsou markýzy propočítány přesně podle rozměru prostoru, který mají chránit. Stává se pak, že kdo sedí na kraji, není proti povětrnostním vlivům dostatečně chráněn, tedy proti slunečním paprskům i proti větru nebo mrholení. Příliš krátké plachty zas špatně cloní proti slunci v podvečerních hodinách.
Důležitý je také sklon stříšky. Měl by být volitelný, naklápěcí od 0 do 50 stupňů. U balkonových markýz v bytových domech musí být úhel sklonu větší, až 135 stupňů, protože jejich cílem je chránit před nízko položeným večerním sluncem těsně nad obzorem.