Napsat knihu může každý
Samozřejmě, že to chce velký talent napsat opravdu dobrou knihu. Ale dát pár smysluplných vět dohromady a nazvat to knihou zvládne opravdu každý – pokud tedy umí psát a jeho věty dávají alespoň trochu smysl. My si dnes ukážeme, že to nemusí být všechno taková řehole a že si každý může splnit sen být spisovatelem. Opravdu jde vždycky jenom trochu o cvik, trochu teorie a pak vlastní fantazii. A onu fantazii nepoužíváme jenom pro fantasy nebo sci-fi, ale také pro detektivky nebo třeba i thrillery. A kdo ví, třeba jednou budete slavní spisovatelé! Jen si vezměte, taková Rowlingová. Ta, než vydala Harryho Pottera, byla mámou z chudé čtvrti a nyní je z ní nejprodávanější autor.
Chce si to pár knih načíst
Vždycky se zaměřte na žánr, který je vám blízký. Pokud byste chtěli psát historické novely nebo příběhy, měli byste si pořádně přečíst, jak to v oné době chodilo. Kdo byl kdo, co se běžně dělalo, co se jedlo, jak se žilo. Protože není nic horšího než nepřesná historická kniha. Zase na druhou stranu u sci-fi nebo fantasy si můžete všechno vymyslet, byť je třeba velké fantazie. Ne všichni dokáží přijít s úplně novým světem, který by mohli ovládnout. Je to tak nějak jedna velká záhada, co si budeme. Je také něco jiného psát odborné práce a něco jiného je psát odlehčenou literaturu. Člověk si holt nejdříve musí načíst.
A co potom?
Postačí papír a tužka anebo počítač s nějakým textovým editorem. Klidně můžete celý příběh napsat na toaletní papír – nejde o to, jakou formu vaše slova mají, ale co se snaží člověku donést. A hlavní je inspirace. Někdy je mnohem lepší se inspirovat a tak nějak „převzít“ to, co druzí nechali, než se pouštět do vymýšlení vlastních alegorií. Někdy je to všechno mnohem větší sranda. Hlavně jde o to, že se nesmíte bát psát. Pokud se bojíte, že to lidé nebudou číst nebo si myslíte, že budete vypadat hloupě, tak je to jenom špatně. Nesmíte se bát jít si za svými sny. To z nás ostatně dělá velké postavy v našich vlastních příbězích, no ne?